Gdy w danej rodzinie wydatki od dłuższego czasu przewyższają dochody to znak, że warto zastanowić się nad wdrożeniem zasad oszczędzania. Okazuje się, że wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian by zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Oszczędzanie na wydatkach za wodę

Rachunki za wodę stanowią zwykle pokaźną część wydatków. Na szczęście można to dosyć łatwo zmienić. Przede wszystkim warto zacząć od zainstalowania perlatorów na kranach. Wodę można zaoszczędzić także dzięki posiadaniu zmywarki, bo ręczne zmywanie wymaga zużycia dużo większej ilości wody. Ponadto warto u wszystkich członków rodziny wprowadzić nowe nawyki. Chodzi tu przede wszystkim o zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy branie krótkich pryszniców zamiast długich kąpieli.

Oszczędzanie na prądzie

Energia elektryczna również pochłania dużą część wydatków. Jeśli chodzi o drobne inwestycje to warto wymienić oświetlenie na LEDowe. Kupując sprzęt AGD i RTV trzeba zwracać uwagę na klasę energetyczną. W przypadku oszczędzania  na prądzie podobnie jak z wodą, przydają się nowe dobre nawyki. Należy zaprzestać pozostawiać urządzenia w stanie czuwania. Energia elektryczna jest niepotrzebnie marnotrawiona także wtedy, gdy mamy włączony telewizor albo komputer i nie korzystamy z tych urządzeń.

Oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem samochodu

Auto w gospodarstwie domowym to duża wygoda, ale też i wydatki. Można je nieco zmniejszyć poprzez ekonomiczny styl jazdy czy unikanie korzystania z płatnych parkingów. Warto oszczędzać także na tankowaniu poprzez zakup paliwa za punkty dostępne w programach lojalnościowych. Gdy jest dobra pogoda i wybieramy się niedaleko możemy czasami odstawić samochód i zamiast tego wybrać rower albo udać się pieszo.

Na czym jeszcze można oszczędzać?

Gdy sytuacja finansowa rodziny nie jest najlepsza w pierwszej kolejności należy rezygnować z niezdrowego jedzenia na mieście, używek i płatnych rozrywek. Zamiast tego można zupełnie darmowo udać się do letniego kina pod chmurką, na bezpłatną miejską plażę, festyn czy darmowe warsztaty w domu kultury.

Jak widać jest wiele obszarów, gdzie można wdrożyć oszczędzanie. Woda, energia elektryczna to tylko niektóre z nich, bo całkiem sporo pieniędzy możemy także zaoszczędzić na codziennych zakupach.